Jóga a její styly

Jóga – už když to slovo řeknu, cítím posvátnou 

úctu, protože mi tolik změnila život k lepšímu. Už jste ji někdy zkusili? A víte o tom, že jóga nejsou jen ásany, tedy jógové pozice, při kterých si většina lidí představí krkolomný posed nebo postoj s neuvěřitelným propletením končetin, nad kterým se tají dech? Sanskrtský výraz kořene slova jóga má mnoho různých významů. Tento obecně zmiňovaný ve védských textech je – spojit, propojit, připojit, připoutat, sjednotit nebo ovládnout. Jedna z prvních vět v Pataňdžaliho spisu Jógasútra zní: „jóga čitta vrtti niródha“ tedy „Jóga je zastavení změn v mysli“. Jedná se o cestu k získání harmonie a spojení s universálním Bytím, ale zpátky k západnímu pojetí jógy.

Možná to sami znáte. Přijdete do jógového studia a většinou máte na výběr z nepřeberného množství stylů jógy, ale kdo se v tom má na začátku vyznat? Integrální jóga, Hathajóga, Powerjóga, Aštangajóga, Vinyasa jóga, Mysore jóga, Iyengar jóga, Kundalini jóga, Restorativní jóga, Hot jóga, Bikram jóga, dokonce i Acro jóga a mnoho dalších. Třeba vám pomůže základní přehled, ať si můžete vybrat, co vám bude nejvíc vyhovovat.

 

 

 

Integrální jóga
Tradiční systém s komplexním přístupem východního pojetí jógy.

 

Hathajóga
Klidnější forma jógy zahrnuje průpravné cviky připravující na následné ásany (jógové pozice). Působí nenáročně, nicméně důraz kladený na dech a výdrž v každé pozici vás může přesvědčit o opaku. Mezi pozicemi jsou krátké zklidňující pauzy. Tento styl se doporučuje pro začátečníky.

 

Powerjóga
Jedná se o dynamický styl jógy. Pozice nejsou prováděné v přesně stanoveném pořadí, tudíž každá lekce může tvořit různé sestavy Pozdravů slunci se sekvencemi bojovníků stejně jako pozice na zemi. Konec lekce obsahuje uvolňující relaxační část.

 

Aštangajóga
Aštangajóga je charakteristická systémem stanovených sérií ásan s plynulými dynamickými přechody mezi jednotlivými pozicemi s důrazem na plný jógový dech. Pozice jsou náročnější a všeobecně se tento druh jógy považuje za pokročilý.

 

Vinyasa jóga
Další z dynamických druhů jógy, která se zaměřuje na provádění jógových pozic plynoucí spolu s dechem, tedy spojení jedné fáze dechu a jedné pozice v ucelených sestavách.

 

Mysore jóga
Alternativní styl pro pokročilé, kterým se cvičí Aštanga jóga nicméně podle vlastního tempa, jenž je řízený vaším dechem. Výhodou je individuální přístup instruktora opravujícího vaše nastavení v pozicích. Pokud je pro praktikujícího některá z ásan náročnější a není ji schopen sám udělat, nabídne mu instruktor jednodušší variantu.

 

Iyengar jóga
Speciální typ Hatha jógy vyvinutý mistrem Iyengarem. Tato jóga je charakteristická svou přesností a prováděním daných pozic k dosažení dokonalých ásan. Používají se pomůcky jakou jsou bločky, pruhy a bolstery.

 

Kundalini jóga
Kombinuje meditaci, zpěv manter, fyzické cvičení a dechové techniky. Cílem je probuzení energie v oblasti kostrče a posouvání jí výš přes všech sedm hlavních čaker podél páteře.

 

Restorativní jóga
Klidné tempo, relaxační a velice uvolňující jóga. Během jedné lekce vystřídáte jen několik pozic, z nichž v každé zůstáváte přibližně 10-20 minut. Používají se pomůcky jako polštářky na oči, bločky a bolstery. Během lekce si můžete vychutnat také zvuky tibetských mís a aromaterapii s vonnými oleji. Tato jógová praxe je vhodná pro osoby se sníženou fyzickou schopností ale i pro odbourání stresu pro zdravé jedince. Naopak se nedoporučuje lidem s psychickými poruchami.

 

Hot jóga
Cvičení se praktikuje ve vyhřáté místnosti při teplotě 38–42 °C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Doporučuje se spíše pro mírně a středně pokročilé. Není vhodná pro osoby s vysokým krevním tlakem.

 

Bikram jóga
Dynamický program zahrnuje 26 základních pozic, který cvičíte během 90 minut v sále vyhřátém na 42 °C a s vlhkostí vzduchu přibližně 40 %. Toto prostředí simuluje podnebí v Indii. Připravte se na to, že se pořádně zapotíte už krátce po vstupu do místnosti. Zvýšená teplota pomáhá prokrvení svalů a šlach, vede ke zvýšení flexibility a dostatečnému spalování kalorií. Není vhodná pro osoby s kardiovaskulárním onemocněním (choroby srdce, zvýšený krevní tlak, atd.)

 

Acro jóga
Akrobatická jóga, která se provádí minimálně ve dvou lidech. Párová akrobacie učí spolupráci s druhým cvičícím.

 

Ať se rozhodnete pro kterýkoli směr, přeji vám, ať vám přináší takovou radost jako mně.

 

Namasté


Di